İşin geleceği uzun yıllardır konuşuluyor, fakat pandemi artık konuşmanın yeterli olmadığını, hızla harekete geçmek gerektiğini gösterdi. Bu hızlı dönüşüm dönemini yönetirken liderler, izleyebilecekleri bir yol haritasına ihtiyaç duyuyor. Geleceğin işi, işyeri ve iş gücü için hazırlık yapmak ne anlama geliyor? Verilerden yararlanmak, olduğunuz konumu iyi analiz etmek ve işe gerekli soruları sorarak başlamak en doğru yöntem.

Gelecek Gerçekten Belirsiz mi?


Geleceği keşfederken karanlıkta el yordamıyla mı ilerliyorsunuz? Ne kadar belirsiz olursa olsun, yolunuzu aydınlatacak metrikler mutlaka vardır.

Michael Lewis’in Moneyball: The Art of Winning an Unfair Game kitabı yayınlandığında 2003 yılıydı ve beysbolda metriklerin kullanımı insanları oldukça şaşırtmıştı, aynı hikâye 8 yıl sonra 2011’de Brad Pitt ve Jonah Hill ile beyaz perdeye aktarıldığında ölçülebilir değerlerin gücü hala etkileyiciydi. Sınırlı bütçeli takımıyla beysbol devleriyle mücadele etmeye çalışan Billy, bilgisayar destekli analiz yapan Peter ile kenarda kalmış oyuncuları doğru analiz ederlerse zengin rakiplerinden çok daha verimli ve potansiyelini sonuna kadar ortaya koyan bir takım yaratılabileceğini kanıtladılar.

Bugün 2021 yılında metrikler iş hayatının sıradan bir parçası. 20 yıl önce olduğu gibi asıl güç, doğru sorunun yanıtını aramakta saklı. 2021 Deloitte İş Gücü raporu, bu dönüşüm döneminde şirket liderlerinin ve İK ekiplerinin 3 ana tema altındaki 12 soruya yanıt vermesi gerektiğini ortaya koyuyor. Bu sorulara samimi cevap veren şirketler, işin geleceğine uyum sağlamakta başarılı olmanın formülünü de bulmuş olacaklar.

Çalışanların Potansiyellerinden Yararlanmak

-Pozisyon ve görevler ne sıklıkla değişime uğruyor? Hangileri ve ne ölçüde?
-İnsan kaynağımız geleceğin işini yapmaya ne kadar uygun? Kabiliyet, deneyim ve beceri eksiklerimiz neler ve bunları nasıl tamamlayabiliriz?
-Çalışanlar ve liderler sürekli değişime hızlı ve etkin bir şekilde adapte olabiliyorlar mı?
-Liderlerin hazırlanması gereken trendler, zorluklar ve senaryolar neler? Liderlerimizin kaçı bunu başarmak için gereken niteliklere sahip?

Yetenek Ekosistemine Dahil Olmak

-Şirkete doğrudan ya da dolaylı kaç farklı çalışan katkı sağlıyor?
-Şirket içi yetenek sistemimiz ne kadar sağlıklı?
-Daha geniş ekosistemde ne kadar yeteneğe ulaşabilme imkânına sahibiz?
-Hangi çalışanlarımız ayrılmayı düşünüyor? Neden?

Değerleri Eyleme Dönüştürmek

-Organizasyonun çalışanlarına, sözleşmelilere ve hizmet sağlayıcılara davranışı nasıl?
-Çalışanlar organizasyonlarına etki edebilecek şekilde toplumun farklı kesimlerinden geliyorlar mı?
-Organizasyon kültürü, ekip ve lider kadrosu dışarıdan nasıl resmediliyor?
-Çalışan davranışlarında ve normlarındaki aykırılıkları gösteren ne gibi sinyaller görüyoruz?

Görüldüğü gibi bu sorular sadece doğrudan insan kaynağını ilgilendirmiyor. Deloitte’a göre tüm bu soruların cevapları işin geleceğinde İK ekiplerinin her zamankinden daha fazla rol alacağını gösteriyor.

waytosay


Referanslar:


waytosay'den etkinlikler, blog yazıları ve haberler konusunda mail almak için abone olun.
Invalid email address