Dünyadaki bazı şirketler ofisteki çalışma masalarında kişisel eşyaların yer almasını yasakladı. Ancak, bilgisayara ve işe daha iyi odaklanmak amacıyla alınan bu karar üretkenliğe zarar verebilir.

Çalışma Ortamında Kişisel Eşyaların Sınırlandırılması Verimliliği Düşürür Mü?

Bir Amerikan çağrı merkezi şirketi, birkaç yıl içinde çalışanlarının işyerinde sahip olabileceği kişisel eşyaların sayısını kademeli olarak azalttı. Aile fotoğraflarını, bitkileri ve resimleri ortadan kaldırdılar. Masalarda kâğıt olmasına bile izin verilmiyordu. Çalışanların bilgisayarlarına odaklanması ve aramalarını yapması bekleniyordu.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, işyeri kuralları daha katı hale geldikçe, iş tatmini seviyeleri düştü.

Psikolog ve İngiltere merkezli Haddington Knight şirketi Exeter’in kurucu direktörü Craig Knight, çocuklarımızın bir resmini masamızda bulundurmamak önemsiz görünebilir, ancak bu kuralların şirket performansını önemli ölçüde etkilediğini söylüyor.

Tüm sektörlerdeki birçok şirket, çalışanlarının masalarında ne tür kişisel eşyalar bulundurabileceği konusunda sınırlamalar getiriyor.

Çalışma alanı kişiselleştirme konusunda yapılan kapsamlı araştırmalar şöyle diyor: Çalışma masalarına en az bir resim veya bitki koyan çalışanlar, koymayanlara göre %15 daha üretken oluyor. Kendi alanlarını istedikleri gibi kişiselleştirebilen çalışanlar, daha steril bir alanda çalışmak zorunda olanlara göre %25’e varan oranda daha verimlilik gösteriyor.

Yine de, tüm sektörlerdeki ve genellikle açık ofis alanlarındaki birçok şirket, çalışanlarının masalarında ne tür kişisel eşyalara sahip olabileceğine dair sınırlar koyuyor ve birçok işletme neredeyse hiçbir şeye izin vermiyor. Ama eğer üretkenliğe zarar veriyorsa ve insanları mutsuz ediyorsa neden bunda ısrar edelim?

Fikir, kısmen, temiz masaların odağı ve üretkenliği artırdığını söyleyen popüler yönetim teorilerinden kaynaklanmakta. Ancak araştırmalar aksini kanıtlıyor.

Araştırmaların sonuçları gösteriyor ki, kişisel çalışma alanımızı dilediğimiz gibi zenginleştirebildiğimiz zaman daha mutlu oluyoruz.

Makinenin çarkları gibi hissedebileceğimiz ortamları kişisel eşyalarımızla süsleyerek bir kimlik duygusu veriyoruz.

İş yaşamında konsantrasyon sağlayarak verimli bir çalışma düzeni elde etmemizde ofis dekorasyonu ve çalışma masası düzeni büyük bir etkiye sahiptir. Üretkenliğimizi artırarak yaratıcılığımıza katkı sağlayacak detaylarla oluşturulmuş bir çalışma alanı, işe odaklanmamızı da kolaylaştıracaktır.

Masanın genişliği, ulaşmak istediğimiz her şeyin elimizin altında olmasını sağlarken kendimizi daha ferah bir atmosferde hissettirecek, böylece fikirlerimizin de özgürleşmesini sağlayacaktır. Bir başka detay olarak dağınıklığın yaratıcı düşüncelere olumlu bir etki sağladığı düşünülse de karmaşık ve fazla düzensiz bir çalışma masasının odaklanmayı zorlaştırdığı kabul edilmektedir. Sevdiğiniz objelerin, farklı tasarımlarla yorumlanmış aksesuarların ve çalıştığınız alanda size ilham verecek detayların yer aldığı bir çalışma masası; yaratıcılığınızı ve üretkenliğinizi pekiştirmenize yardımcı olacaktır.


Peki daha üretken bir iş yaşamına sahip olmak için çalışma masası düzeni nasıl olmalı?

  • Hem Kendinizi Hem Fikirlerinizi Özgür Hissettirecek Geniş Çalışma Masası

Çalışma masanız, sağlamlığı, tasarımı, sunduğu detayları ile çalışma alanınızda ihtiyaç duyduğunuz her şeyi rahatlıkla karşılayabilmelidir. İhtiyacınız olan her şeye kolaylıkla erişebildiğiniz geniş ve büyük bir çalışma masası hem kendinizi hem de fikirlerinizi özgürleştirmenizi sağlayacaktır.

Kendimizi konforlu ve ferah bir atmosferde hissettiğimiz bir çalışma alanı yaratmamız; yaratıcılığımızı besleyerek daha rahat fikir geliştirmemize yardımcı olacaktır. Bilgisayarımızı, ajandamızı, ilham aldığımız objelerimizi, işimizi kolaylaştıran materyalleri ve gün içerisinde baktığımızda içimizi açan objeleri konumlandırabileceğimiz geniş bir çalışma masası düzeni, kendimize özel, özgür bir alan yaratmamızı sağlayacaktır.

  • Çalışma Masanız Fiziksel Sağlığınızı Etkiler

Konforumuzu arttıran, iş yapmamıza kolaylık sağlayan tamamlayıcı ofis eşyaları ile daha rahat hissettiğimiz ve rahatlıkla çalıştığımız bir alan yaratabilir, böylece konsantrasyonumuzu bozacak şartları da ortadan kaldırmış oluruz.

Çalışma masamızda konumlandırdığımız bilgisayarın, göz mesafesinin çok altında olması hem boyun hem de bel ağrısı yaşamamıza neden olabileceği için hem de sağlıklı bir çalışma alanı oluşturmamıza engel olacağından dolayı laptop standı, kurtarıcı bir parça olacaktır. Çalışma masası düzeni için en önemli kriterlerden biri olan konforu sağlamak adına küçük tamamlayıcı parçalar, işimizi kolaylaştırdığı gibi rahat hissederek daha üretken çalışmamızı sağlayacaktır. Ofisinizde sağlıklı duruş ve oturuş pozisyonu almanızı kolaylaştıracak tasarıma sahip çalışma masası modeli tercihi yapabilecek bir konumda değilseniz dahi ortopedik yastıklar ile konforunuzu sağlamaya yardımcı olabilirsiniz.

  • Dikkat Çeken Tasarıma Sahip Aksesuarlarla Masanızı Süsleyin

İlginç ve dikkat çeken tasarıma sahip aksesuarlara çalışma masanızda yer vermeniz, farklı yorum yapabilmeyi ve farklı bir bakış açısı kazanmanızı pekiştirecektir.

Bir öneri olarak, aydınlatma seçiminizi dikkat çeken bir dizayna sahip modellerden yapabilirsiniz. Dijital ortam bir yana kâğıt ve kalemle not almaktan hala vazgeçemeyenlerdenseniz klasik ofis malzemelerindense görünce sizi mutlu edecek tasarımlara sahip kalemlikler, renkli not kağıtları, planlayıcılara masanızda yer verebilirsiniz.

  • Size İlham Verecek Detayları Çalışma Masanızda Bulundurun

Çalışma masanız size her daim ilham vermeli! Çalışma anlarınızda size motivasyon sağlayacak materyallerin yer aldığı bir ortam yaratıcılığınızı harekete geçirecek, işe daha iyi odaklanmanızı sağlayacaktır. Sevdiğiniz renkleri, sizi mutlu eden objeleri, görüş alanınız içerisinde düzenli bir biçimde dağıtarak üretkenliğinize yardımcı olması için kullanabilirsiniz.

Hayallerinize hedeflerinize giden yolda, size inanan ve destekleyen sevdiklerinizin fotoğraflarını masanızda bulundurmak da size ilham verebilir.

Uzun süre kapalı alanda çalışmak zaman zaman dışarıda ferah bir atmosferde ve doğa içerisinde bulunma isteğini artırmaktadır. Konsantrasyonunuzu bozabilecek bir durum olan bu düşünceyi engellemek ve doğayı biraz da olsa masanıza taşımak için masanızı bitkilerle süsleyebilirsiniz. Yeşilin canlılığından ve pozitif gücünden çalışırken de ilham alabilirsiniz.

  • Plan ve Fikirleriniz Uçup Gitmesin

Farklı fikirler genellikle en umulmadık anlarda kapımızı çalar. Bu nedenle her şeyin teknoloji üzerinden ilerlediği bir dönemde yaşıyor ve çalışıyor olsak bile bazen aklımıza aniden gelen fikirleri not almak için bir kâğıt kaleme ihtiyaç duyabiliyoruz. Bu nedenle masamızda küçük bir not defteri ve kalem bulundurmakta fayda var.

Aynı zamanda, defter ya da masanızın hemen yakınında bulunacak pano şeklinde bir planlayıcı ile haftalık/aylık planlarınızı, önemli görüşmelerinizi, toplantılarınızı, öncelikli iş listenizi bir arada görebileceğiniz bir düzen yaratabilirsiniz. Böylece sizi engelleyecek düşünce kalabalığından kurtularak kendinizi işinize daha rahat vererek, zamanınızı da daha verimli kullanabilirsiniz.

  • Çalışma Alanınızı Eğlenceli Hale Getirin

Günümüzün büyük bir bölümünü çalışma masamızda geçiriyoruz. Bu nedenle çalıştığımız zamanlara keyif katmak da bizim elimizde! Gitmeyi hayal ettiğimiz bir yerin fotoğrafını, daha önceden gidip çok sevdiğimiz yerden bir hatırayı, görünce mutlu hissettirecek en sevdiğimiz objeyi çalışma masası düzeni içerisinde her an görebileceğimiz bir noktaya koyabiliriz.

Çalışma alanımızda sürekli ihtiyaç duyduğumuz ofis materyallerini renkli seçeneklerden, eğlenceli figürlere sahip modellerden yana yapabilir, böylece eğlenceli bir masa düzeni yaratabiliriz.  Böylece çalıştığımız anları hem zihnimiz hem de psikolojimiz açısından kendimizi sadece küçük bir alana hapsolmuş gibi hissetmekten de kurtarabiliriz.

Çalışırken keyif aldığımız bir atmosferde yaratıcılığı harekete geçirmemiz daha kolay ve avantajlı olacaktır.

  • Kalabalık Ama Düzenli Bir Çalışma Masası Yaratın

Çalışma masası düzeni oluştururken yaratıcılığı dağınıklık mı yoksa düzenli bir atmosfer mi tetikler, en sık sorulan soruların başında geliyor.

Kendinizi rahat hissettiğiniz sürece, ihtiyaç duyduğunuz her nesnenin bulunduğu bir masa, çalışırken size yardımcı olacaktır. Ancak, her şeyin iç içe geçtiği ve yığın oluşturduğu, kullanılmayan eşyaların oldukça fazla yer kapladığı bir çalışma masası, zihninizi ve gözlerinizi yormanıza neden olabilir. Hareket kabiliyetinizi kısıtlayabilir.

Ayrıca, istatiksel verilere göre düzensiz bir ofis masası, yöneticilerin çalışanlar üzerindeki etkinliğini azaltıyor. Ya da masası dağınık bir çalışansanız yöneticiniz, iş yönlendirirken ‘Acaba üstesinden gelebilir mi?’ endişesine kapılabiliyor. Çünkü ofis masa düzeni iş verimini, dikkati ve konsantrasyonu etkiliyor. Hatta kimi araştırmalara göre çalışma masanızın düzeni nasıl bir karaktere sahip olduğunuzu da belirliyor.

İhtiyacınız olan her şeyin bir düzen içerisinde bir arada bulunduğu çalışma masanız ile özgürce çalışmanın tadını çıkartabilirsiniz!

waytosay


Kaynakça:

  1. https://www.bbc.com/worklife/article/20170202-whats-so-wrong-with-dressing-up-your-desk
  2. https://www.ofmark.com/blog/ofiste-masa-duzeni-nasil-olmali/
  3. https://tasarimmobilyalar.com/calisma-masasi-duzeni/

waytosay'den etkinlikler, blog yazıları ve haberler konusunda mail almak için abone olun.
Invalid email address